Eesti Demokraatlik Liikumine (lühendatult: EDL) on loodud eesti vabade demokraatide poolt Eesti rahvuslikuks vabastamiseks nõukogude totalitaarsest koloniaalrežiimist, suveräänse eesti omariikluse taastamiseks, vaba-demokraatliku korraga vabariigi loomiseks ning samaaegselt kaasa aitamiseks kõikide teiste rahvaste vabastamisele totalitarismist ja kolonialismist.
Vabaks demokraadiks võib olla iga isik, kes tunnistab EDL Programmi ja Taktikat (“EDL Strateegiat ja Taktikat”) ning osaleb tegudega nendes dokumentides püstitatud eesmärkide saavutamisest.
Vabadeks demokraatideks võivad olla mistahes erinevate ideoloogiate ja vaadete esindajad, kui nad oma ideoloogiaid ei loe kõikehõlmavaiks ning on siiralt veendunud, et nende tuleviku-ühiskonna mudelid peavad rakendatama iga konkreetse inimisiku vaba valiku põhjal, vaba-demokraatliku korra tingimustes.
Oma struktuurilt on EDL föderatiivne liikumine, s.t. koosneb põhiliselt autonoomsetest gruppidest, kes võitlevad režiimiga iseseisvalt, juhindudes vaid EDL “Programmist ja Taktikast”.
Kõik grupid, kes neid dokumente tunnistavad, loetakse juriidiliselt kuuluvaks EDL isegi siis, kui neil puuduvad otsesed kontaktid EDL regionaalsete ja rahvuslike keskustega.
Gruppide autonoomsus ei anna neile õigust rikkuda EDL programm-dokumentide põhialuseid.
Iga autonoomne grupp on kohustatud varustama oma väljaantavad dokumendid ja kirjanduse tembeldisega (vihjega) “Eesti Demokraatlik Liikumine” ja EDL sümboliga – tipuga ülespoole asetsev võrdhaarne kolmnurk, mille sees tähed EDL või eesti rahvusvapiga (kolm lõvi kilbil).
See nõue toonitab väljaantavate materjalide sisulise vastavuse kohustust EDL Programmiga ja Taktikaga.
Iga autonoomne grupp kannab EDL ees täit vastutust oma poliitilise ja taktikalise tegevuse eest. Gruppidel pole õigust tegevusetusele. Mittetegutsemine lülitab nad automaatselt EDL-st välja ja asetab nad EDL kohtu alla. Isiklikku vastutust gruppide tegevusetuse eest kannavad esmajärjekorras grupi juhid ja teised süüdlased, keda võidakse vastutusele võtta EDL teiste gruppide, regionaalsete ja rahvuslike keskuste kohtutes või sama grupi liikmete ees.
EDL grupid võivad esineda ka väljaspool Eesti territooriumit, nii kogu Nõukogude Liidu piires kui ka välismaal.
EDL võivad kuuluda ka teiste rahvuste esindajad ning terved teiserahvuselised grupid, näiteks venelased, lätlased, leedukad, valgevenelased jt. kui nad asetsevad Eesti territooriumil.
Võõrrahvustest gruppide loomine on tungivalt vajalik kontakti pidamiseks teiste rahvastega, nende rahvuslike vabastusliikumistega, rahvastevahelise umbusaldamise, šovinismi ja kitsarinnalise rahvusluse ületamiseks. Võõrrahvuslikud grupid, võideldes vaba-demokraatliku korra kehtestamise eest, aitavad objektiivselt kaasa nii oma rahva kui ka Eesti vabanemisele nõukogude totalitarismist ja kolonialismist.
Vabaks demokraadiks võib olla ka iga üksikisik, kes pole seotud ühegi grupiga, kui ta tunnistab EDL Programmi ja Taktikat ning annab teoga oma panuse režiimivastasesse võitlusesse.
Grupiliikmed jagunevad kolme kategooriasse: pooldajad, osavõtjad ja funktsionäärid.
Eraldiseisev on nn. kaasatundjate kategooria.
POOLDAJAD on isikud, kes tunnevad EDL Programmi ja Taktika põhialuseid, on need sisuliselt heaks kiitnud ja annavad oma panuse lihtsamate ülesannete täitmisega ja Liikumise materiaalse toetamisega.
OSAVÕTJAD on poolehoidjate kategooriast üle tulnud isikud, kes on tegudes järeleproovitud, on initsiatiivivõimelised ning omavad küllaldasi teadmisi keerulisemate ülesannete täitmiseks. Nende tegutsemis- kindlus ja ustavus asetsevad väljaspool kahtlust.
FUNKTSIONÄÄRID on osavõtjate kategooriast välja kasvanud isikud, kes on saanud väljaõppe legaalsete ja illegaalsete võitlustingimuste osas, kelle teadmiste tase on kõrge, kes on võimelised iseseisvalt orienteeruma keerukates olukordades ja vastu võtma vajalikke otsuseid. Nad peavad omama ka mehisust, initsiatiivikust, otsustavust ja julgust enda peale vastutust võtta kriitilistel momentidel.
Osavõtjad ja funktsionäärid annavad EDL-le truudusvande. Nad seovad ennast kohustusega tingimusteta täitma grupi juhtkonna või EDL keskuste käske, kui need ei ole vastuolus EDL Programmi ja Taktika põhialustega.
Teatud hädavajalikel juhtudel on osavõtjad ja funktsionäärid kohustatud ilmuma grupi juhtkonna või EDL keskuste korraldusel kogunemiskohtadesse ja minema mistahes operatsioonidele, sealhulgas ka demonstratsioonidele, miitingutele või nende kaitsele, või teistele üritustele.
Juhtkonna käsutusse mitteilmumine ilma vabandava põhjuseta (füüsiline vigastus, vahistamine) loetakse reetmiseks ning kuulub karistamisele.
Eriti kriitilistel momentidel (nendeks võivad olla: massilised repressioonid, elanikkonna küüditamine, mahalaskmised, ülestõusud) lähevad kõik kategooriad automaatselt üle sõjaolukorrale ilma grupi juhtkonna või EDL keskuste käske ära ootamata. Sellistel momentidel tegevusest keeldumist hinnatakse kui reetmist ning vastase kasuks tegutsemist kõigi kaasnevate tagajärgedega.
Nendel loetletud teravatel momentidel peavad kõik grupid EDL ja eesti rahva nimel läbi viima kõigi käepäraste vahenditega sundmobilisatsiooni igas vanuses meeste seas (ja vajalikel juhtudel ka naiste seas), kes on suutelised relva kandma – juhul, kui selline mobilisatsioon grupijuhtkonna meelest tundub põhjendatud. Sellisel juhul kuuluvad mobilisatsiooni alla kõik isikud, nende rahvuskuuluvusele vaatamata, kes sellel momendil grupi haardesse satuvad.
Igal grupiliikmel on õigus vabalt lahkuda nii grupist kui ka Liikumisest kuu aja möödudes peale grupi juhtkonnale teatamist.
Grupist ja Liikumisest lahkulöömine ei anna õigust Liikumise saladuste levitamiseks. Seda hinnatakse reetmisena ning kuulub karistamisele.
Sooritatud eksimuste ja kuritegude eest kuuluvad grupi liikmed kohtulikule karistamisele vastavalt EDL kohtukoodeksile (vt. ptk.).
Isikud, kes valelikult esinevad Liikumisest osavõtjatena ilma et nad seda oleks ning oma tegevusega diskrediteerivad Liikumist või tekitavad talle kahju, kuuluvad kohtulikule karistamisele. Siia kuuluvad igat liiki provokaatorid ja KGB salaagendid, kes on tunginud gruppidesse ja jälitavad grupiliikmeid – kui nad pole oma vormirõivas, vaid on maskeeritud tsiviilisikuteks. (Sellega tuleb neid võtta mitte kui võimuesindajaid, vaid kui bandiite ja kõrilõikajaid!)
Provokaatorid ja agendid seisavad väljaspool seadust ning võivad saada karistatud grupiliikmete poolt ilma kohtuta.
Grupiliikmed omavad õigust ja p. loetletud kriitilistel momentidel on isegi kohustatud isiklikul initsiatiivil osutama vastupanu oma vahi alla võtmisel, kaasa arvatud relvastatud vastupanu.
Selline õigus tuleneb otseselt iga inimisiksuse loomulikust õigusest oma vabaduse ja inimväärikuse kaitsele.
Kõik grupiliikmed on kohustatud kinni pidama konspiratsioonireegleist. Konspiratsioonireegleist mittekinnipidamisest tekkinud sissekukkumisi tuleb lugeda reetmisena.
Informatsiooni levitamine grupi koosseisu, temasse kuuluvate isikute sidemete jms. kohta, olenemata asjaoludest, millistes seda tehti – kas vabatahtlikult või KGB-organite vägivalla tulemusena – asetab selle grupiliikme väljapoole seadust ning ta mõistetakse surma kui reetur. Surmaotsus väljapoole seadust asetatud isiku suhtes viiakse täide esimesel võimalusel, asugu ta vanglas, laagris või vabaduses.
Teatavaks saanud reeturite nimekirjad avaldatakse ning levitatakse teadmiseks üldsusele ja kõikidele gruppidele.
Reetmist ei õigusta miski.
Hingelt nõrgad ei oma õigust osaleda põrandaalustes liikumistes.
Kõik osavõtjad ja funktsionäärid on kohustatud maksma igakuist liikmemaksu vähemalt 1% ulatuses oma sissetulekust.
Täiendavateks sissetulekute allikateks on EDL-gruppidel kirjanduse müügist ja vabatahtlikest annetustest saadavad summad.
Iga grupp jagab laekunud raha kolme ossa:
20% jääb puutumatuks avariifondiks, mida kulutatakse vaid erakordsetel juhtumitel;
20% eraldatakse EDL regionaalsete ja rahvuslike keskuste fondi. (Al-grupid, kellel puudub side nende keskustega lisavad selle summa oma puutumatusse tagavarasse.);
60% läheb grupi jooksvateks kuludeks: materjalide muretsemiseks, komandeeringuteks, poliitvangide perekondade toetamiseks ja vajaduse korral Liikumise illegaalsete liikmete ülalpidamiseks.
Kui puutumatu tagavara suurus ületab 300 rbl., siis edaspidist laekumist sinna ei suurendata.
Gruppide vara materjalide ja sisseseadete näol võidakse tasuta üle anda teistele gruppidele.
EDL võtab vastu mistahes abi, sealjuures ka materiaalset igalt üksikisikult, organisatsioonilt või riigilt – kuid taganemata EDL Programmis ja Taktikas väljendatud põhimõtetes, s.t. säärane abi peab olema tingimusteta.
Nõukogude Liidu Demokraatliku Liikumise (NLDL) suhtes loeb EDL end seotuks sõltumatu ja suveräänse liitlasena ning on valmis täitma oma liitlaslikke kohustusi kuni totalitaarse koloniaalrežiimi täieliku hävitamiseni Nõukogude Liidus ja tema satelliitmaades.
Globaalses mõttes on EDL solidaarne kõigi sõltuvate rahvaste demokraatlike rahvuslike vabastusliikumistega ning valmis andma neile jõukohast abi.