Ööl vastu 13. detsembrit 1974 arreteeris KGB Tallinnas isikud, kes olid saatnud ÜRO Peaassambleele memorandumi, milles nōuti Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamist ja Eesti kui endise Rahvasteliidu liikme vastuvōtmist ÜRO liikmeks.
Pärast Eesti demokraatide liidrite vahistamist toodi Eesti KGBle appi julgeolekuohvitsere Moskvast, Leningradist, Orjolist ja Riiast. Otsiti läbi veel kümneid kodusid ja kuulati üle sadakond demokraatidega seotud eesti intelligenti, kes sageli ka vallandati oma töökohtadelt.
Ulatusliku uurimistöö tulemusena jõudis kohtuniku lauale kokku kuuskümmend üks köidet toimikuid. Selgus, et lisaks memorandumile olid süüalused jōudnud aastail 1968-1974 kirjutada ja tōlkida palju pōrandaalust kirjandust. EDL, ERR ja nendega seotud rühmitused andsid kirjutusmasinal ōhukesele maisipaberile trükituna välja kolme perioodilist ajakirja: “Demokraat”, “Eesti Rahvuslik Hääl” ja “Vabaduskiir”. 1972. aastal valmis “EDL programm” (koodnimega Suur Siga), mis sõnastas pōhimōtted, kuidas kukutada N Liidu kommunistlik režiim. Seejärel asuti koostama “EDL strateegiat ja taktikat” (koondnimega Must Kass).
Kohtu alla anti:
Kalju Mätik
Sergei Soldatov
Mati Kiirend
Artem Juskevitš
Arvo Varato
Oktoobris 1975 määras Eesti NSV Ülemkohus karistused: Kalju Mätik ja Sergei Soldatov saadeti kuueks, Mati Kiirend ja Artem Juskevitš viieks aastaks Kaug-Venemaale poliitvangide laagrisse.
Kohtutoimikute koondsisukord (vene keeles)
Kohtuprotsessi ülevaade N Liidu dissidentide põrandaaluses ajakirjas Hronika tekuštsih sobõtii (vene keeles)