Käesoleval ajal eksisteerib Eesti territooriumil mitmeid erinevaid poliitilisi liikumisi ja grupeeringuid, kellede ühiseks püüdeks on Eesti vabastamine kolonialismist ning totalitarismist.

Kõige perspektiivsemad neist vooludest on kaks: EESTI RAHVUSRINNE (ERR) ja EESTI DEMOKRAATLIK LIIKUMINE (EDL). Mõlemad omavad hoolikalt väljatöötatud maailmavaateid, ideoloogiaid ja programme. Mõlemad voolused täiendavad teineteist ning arendavad edukat koostööd.

PUHTRAHVUSLIKUD GRUPID on kõige rohkearvulisemad, kuid neil puudub väljatöötatud ideoloogia, puuduvad programmid. Nii maailmavaade kui ka ideoloogia on rahvuslikel gruppidel udune, mosaiikne ja koosneb eri maailmavaadete ja ideoloogiate mehhaanilisest segust. Puuduvad taktikalised teadmised. Seetõttu on nende võitlusel madal kasutegur.

ILLEGAALSED RELIGIOOSSED LIIKUMISED on kõrgema organiseerumise ja konspiratsiooni tasemega. Hõlmavad suure hulga inimesi erinevatest sotsiaalsetest kihtidest. Siia kuuluvad ka need väheusklikud, kes pole lihtsalt kontakte leidnud teiste poliitiliste liikumistega. Siit leiavad nad endale kaitseventiili nõukogude lämmatavas vaimses atmosfääris. Hinnatav on ka see, et need usuliikumised hõlmavad suurt hulka lihttöölisi ja maainimesi.

Ideoloogiaks on reformeeritud kristlus. Poliitilises mõttes pooldavad Eesti Vabariigi taastamist. Ametlikult sellest ei räägita, kuid seda peetakse iseenesestmõistetavaks. Taktikaliselt on valinud ootepositsiooni, millega aheldavad üsna suuri jõude, eriti lihtrahva hulgast. Illegaalsete religioossete liikumiste juhid jälgivad teraselt seda, et illegaalsete usklike kätte ei satuks enamradikaalsemate poliitiliste liikumiste kirjandust, sealhulgas ka EDL-I omi. Iseloomulik on usuline sallimatus kõikide teiste kirikute vastu ning ateistide vastu. Halvakspanuga suhtuvad nad ka oma koguduse kuulumisse EDL-i. Kehtib nagu kirjutamata vaikiv kokkulepe KGB-ga, mille põhjal usklikud ei võta võitlusest aktiivselt osa, vastutasuks aga KGB neid eriti ei represseeri ning isegi vaatab nende mõnedele üritustele läbi sõrmede. Juhul kui režiim peaks murduma, esinevad nad poliitilise jõuna, kes on kandnud vähemaid kaotusi ja kes omab arvuliselt suuri hulkasid. Siis püütakse kehtestada midagi kristliku teokraatia taolist.

Juhtkonna müüdavuse ja põrandaaluste aktivistide ettevaatliku taktika tulemusena neutraliseeritakse mitte vähem kui 5-7 tuhat potentsiaalset režiimivastast. Seega faktiliselt töötatakse mittekristliku nõukogude režiimi kasuks ning mängitakse viienda kolonni rollis.

TEOKRAATLIK PARTEI ühendab vaba-teokraatia pooldajaid. Eesmärgiks on seatud vaba-teokraatlik ühiskondlik formatsioon, mis eksisteeriks koos vaba-teokraatliku korraga. Erinevalt teistest religioossetest liikumistest omab usuliste-kõlbluslike eesmärkide kõrval ka selgeid poliitilisi eesmärke, mis praktiliselt ühtuvad demokraatide eesmärkidega. Siiski omab suurt usulist sallimatust kõigi teisitimõtlejate suhtes. See asjaolu kahtlemata segab edukat koostööd teiste liikumistega. Väärtuslik on see, et ei viibita võitluses vaid ootepositsioonil.

LIBERAALNE LIIKUMINE on väheorganiseeritud ja peaaegu täiesti distsiplineerimatu. Püüab töötada legaalselt ja poollegaalselt nii, et režiimi mitte eriti ärritada ega endi vastu repressioone esile kutsuda. Ideoloogiaks on segu alates marksismist ja lõpetades industriaalse ühiskonna doktriiniga. Võitlusvormiks on kultuuri ning informatsiooni kaudu režiimi ohjeldada, s.t. kasutavad järkjärgulise positsiooni hõivamise taktikat. Kuulutatakse muuseas režiimi iselagunemise teooriat. Omab rahva seas suurt mõju. Kuid maailmavaateline selgusetus ja ühtsuse puudumine äratab rahvas hea kõrval ka skepsist, kõhklusi ning ekslikke ootusi, et keegi ehk kõrvalt vabastab rahva orjusest. Usub tõega nõukogude müüte KGB kõikvõimsusest, rahva rikutusest ja kannatab üldiselt alaväärsuskompleksi all.

HIPIDE ja muude taoliste NOORTELIIKUMISED: ilmneb selgelt väljendatud vaenulikkus režiimi vastu. On üks kõige plahvatusohtlikum osa ühiskonnas, kuid on poliitiliselt naiivne. Kuulutab põhiliselt naiivset anarhismi ning epikureismi, mis väljendub sihitus logelemises või seksuaalsetes nautlemistes. Üldiselt on hästiorganiseerunud, omab laiu sidemeid samataoliste formatsioonidega Lätis, Leedus, Venemaal, Ukrainas ja teistes kolooniates.

Mõtestatud ettevalmistustöö kõrval võib osutuda kaadrite taimelavaks teistele totalitarismivastastele liikumistele.

RAHVUSLIKUD KOMMUNISTID. Üldiselt eesti valitseva eliidi ning noore partei- ja komsomolipõlvkonna ringkonnad. Rahvuselt eestlased. Püüavad laiendada Eesti kui liiduvabariigi õigusi ja unistavad lõpptulemusena välja libiseda Moskva diktaadi alt. Ideoloogiliselt esineb marksism-leninism Rumeenia või Jugoslaavia variandis. Teenib hoolega režiimi, kuigi paneb talle ka kaikaid kodaraisse.

ÜLDINE PUUDUJÄÄK kõigil poliitilistel vooludel (peale EDL …) diletantlik või asjaarmastajalik iseloom, nõrk organisatsiooniline struktuur (rahvuslikud grupid) või organisatsiooni puudumine (liberaalid). Gruppides valitseb anarhism, puudub vajalik distsipliin, võitlust režiimi vastu peetakse madalal tasemel. Gruppide poolt tehtav propaganda ja agitatsioon on asjatundmatu, hariduslik tase on madal (silmas peetakse põrandaalust haridust). Teadmisi kompenseeritakse emotsioonidega, mis kutsub rahvas õigustatult esile usaldamatuse nende võimete suhtes.

Loova loomingulise töö asemel, vaenlase ja võitlusprobleemide tundmaõppimise asemel tegeldakse sageli vaid logelemisega või tühja lobisemisega. Valitseb laiskus. Elementaarsete võitlusvõtete mittetundmine praegustes tingimustes võib grupid paisata režiimi tääkide otsa.

Puudub initsiatiiv ning julgus võtta enda peale vastutus. Osavõtjad enamjagu ootavad, et keegi teine nende asemel nihutaks ajalooratast surnud punktist, ise aga peituvad üksteise selja taha. Mõeldakse välja eneseõigustusi hirmu ja tegevusetuse põhjenduseks. On ka neid, kes ilmutavad vaid oma põhimõttelist kuulumist gruppidesse ning püüavad seal kirjas olla juhuks, kui mingi murrang peaks toimuma, et siis olla ligi soojade kohtade jagamisel.

Gruppide ning isegi suuremate voolude juhendajad ja liidrid ei oma tihti vajalikke organisaatorlikke võimeid, otsustusvõimet, initsiatiivi, vajalikul tasemel teadmisi.

Gruppide madal tase diskrediteerib neid potentsiaalsete pooldajate silmis ning lükkab neid gruppidest eemale, sünnitades kahtlusi nende võimekuse suhtes. Raske uskuda, et mõni asjalik inimene tuleb sellisesse gruppi, kus valitseb lobisemine ja mittemidagitegemine, mis on veel distsiplineerimatusega vürtsitatud.

Ka on värbajateks tihti isikud, kellel puuduvad juhi omadused, kes ise ei oma õiget ettekujutust sellest, kuidas võidelda ja mida antud momendil teha. Tavaliselt nõrga intellekti ja teadmistega värbajad leiavad vaid enesetaolisi, see aga lahjendab üha gruppe ja nõrgendab neid. Võib nii välja kukkuda, et gruppides on üsna palju inimesi, aga režiimiga võitlemas pole kedagi. Sellistel puhkudel teeb kogu grupi töö ära üks või kaks inimest, kes füüsiliselt lihtsalt ei jõua kõikide eest tööd ära teha, pealegi kui tal tuleb lõviosa ajast kulutada kontaktidele ning veenmistele väheperspektiivsete inimestega.

Kõikide poliitiliste gruppide ja voolude üldine puudujääk on hoolimatu suhtumine isikulise koosseisu kasvatustööle. Puuduvad selgelt väljatöötatud õpikud maailmavaate, ideoloogia, taktika ja konspiratsiooni kohta. Igaüks õpetab uustulnukat omamoodi ega saa kuigipalju õpetatud, kuna ise liiga vähe teab. Ilma põhjaliku ettevalmistuseta on raske inimestest välja kiskuda orjameelset iseteadvust. Ori on aga harva tõeline võitleja.

Kõik ülaltoodu kehtib ka teiste maade poliitiliste liikumiste ning gruppide kohta nii Venemaal, Lätis, Leedus, Ukrainas kui ka mujal.

Kirjeldatud masendava pildi algpõhjused on toodud eelmise peatüki ptk. … Nende põhjuste ületamine saagu meie kõige esmaseks ülesandeks. Kui tekivad väärikad liidrid, siis tekivad ka väärikad kaasvõitlejad ja poolehoidjad. Ilma maailmavaatelise ümberhäälestumiseta, ilma intellektuaalse lähenemiseta võitlusele, on ka meie jõupingutused tühised. Ümberhäälestamiseks on vaja üsna vähe – tahet ja isikliku laiskuse ning juhmuse ületamist. Kui me seda ei arvesta, siis jääme me sama kaotuse osalisteks, nagu meie eelkäijad. Inimesele on mõistus antud selleks, et ta mõtleks iga oma sammu üle ning oleks võimeline vastu seisma talle vaenulikele jõududele.

Vabadusvõitluse edu tagatiseks on lahtiütlemine hingelisest piiratusest, tuhandeaastastest dogmadest ja orjalikest teooriatest.

Pole tarvis jääda ootama, et keegi teine teeks midagi, mida siis saaks ära kasutada. Tuleb endal otsida ja teha. Lamava kivi alla vesi ei jookse! Harjutage oma ajusid ning otsige tõde! Looge see! Õppige eristama asjalikku kõnet tühjast lobast. Asetage režiimile vastu oma intellekt ning oma jõud! Ärge laske end muidulobisejate ning režiimi agentide poolt ninapidi vedada, ärge laske end neist nõrgestada, kõigutada teie enesekindlust! Ärge laske end eksiteele viia kommunistlikest müütidest.

Autor: EDL


Aasta(d): 1974