Oma strateegia ja võitlustaktika väljatöötamisel omistab EDL tsentraliseerituse ja detsentraliseerituse vahekorra küsimusele erakordse tähelepanu. See on saanud tema taktika võtmeküsimuseks.
EDL oma taktika väljatöötamisel lähtus reaalsest olukorrast, kus peaaegu kõigil poliitilistel liikumistel, peale demokraatide, üle kogu Nõukogude Liidu puudub selgepiiriliselt väljatöötatud ideoloogia. Võib korduda /…/ ajalugu. Rahva rahulolematus on juba praegu küllalt suur ning teatud momendil võib toimuda plahvatus. Murdub režiim, kuid puuduvad need, kes võtsid juhtimise endile, et luua vabam kord. Ning jälle võivad juhust kasutada energilisemad enesearmastajad ja salakavalad aferistid. Režiimivastastel peale demokraatide, puudub selgelt väljendatud kaugem eesmärk – võimu võtmine. Peale äärmiselt primitiivsel tasemel teatava agitatsiooni ja propaganda ei kujutata endale ette, MIDA on vaja teha edasi ja KUIDAS seda teha. Sageli kannavad režiimivastased endis totalitarismi loodet ja režiimi vastu võitlemise asemel võitlevad demokraatliku liikumise vastu, püüdes teda halvustada kui kontrrevolutsioonilist. Näiteks sellist võitlust pidasid omal ajal Nõukogude Liidu Demokraatliku Liikumise vastu Jakir ja Krasin oma initsiatiivgrupiga ning tegid seda kuni vahi alla võtmise ja enesepaljastuseni.
Selge on see, et tsentraliseeritud ühtse süsteemi loomine võitluse juhtimise eesmärgil käesoleva aja totalitaarsetes tingimustes pole reaalne, ja mis peamine, pole ratsionaalne.
TÄIELIK TSENTRALISEERITUD SÜSTEEM REŽIIMI MURDMISEKS EI KÕLBA!
Täielikult tsentraliseeritud süsteemil on järgmised puudused:
1) On suurema tõenäosusega ohustatud avastamise ja hävitamise suhtes.
2) Põrandaalustes salastuse tingimustes ning seoses avalikustamise puudumisega tekib sellisel laiutavad süsteemil poliitilise bürokratiseerumise oht, mis võib kontrolli alt välja libiseda ja viia sisemise õigusliku seaduslikkuse rikkumisele või ohule ise hiljem muutuda totalitaarseks süsteemiks.
3) Aheldab kohalikku initsiatiivi ja ettevõtlikkust. Allüksused jäävad ootama instruktsioone ning käskusid, mille tõttu kannatab operatiivsus. Suurim häda on aga see, et see ei kasvata funktsionäärides vabamõtlemist ja vaba tegutsemist, nad ei õpi vastutust endi peale võtma kriitilistel silmapilkudel.
4) Ei kujunda osavõtjates demokraatlikke harjumusi ning praktikat, mida läheb vaja režiimijärgsel perioodil, mis on täis igasuguseid hädaohte.
5) Räägib vastu vaba-demokraatlikele põhimõtetele ja maailmavaatele.
KA TÄIELIK DETSENTRALISEERITUS EI KÕLBA!
Täielikult detsentraliseeritud grupid, ilma ühendava algeta vabad demokraadid muutuvad isoleeritud gruppideks ja üksikuteks, kes ei kujutaks erilist ohtu režiimile. See aga tähendaks režiimi edasieksisteerimist.
EDL PÕHILISEKS TAKTIKALISEKS ÜKSUSEKS ON AUTONOOMSED ILLEGAALSED GRUPID, KES JUHINDUVAD ÜHTSEIST EDL PROGRAMMILISTEST DOKUMENTIDEST.
Autonoomsed Illegaalsed Grupid (AIG) on põhilised EDL taktikalised üksused, kes operatiivses suhtes on täielikult iseseisvad.
AIG – on ideoloogiliselt, maailmavaateliselt ja eriti strateegilis-taktikaliselt allutatud EDL programmilistele dokumentidele. Ühendavaks algeks ja ühiseks platvormiks nende gruppide vahel on “EDL Programm” ja “EDL Strateegia ja Taktika”. Nende kohustuslike dokumentide raamid on küllaldaselt laiad ning piisavalt konkreetsed selleks, et asendada autonoomsete illegaalsete gruppide tsentraalseid operatiiv- ja juhtorganeid. AIG-d peavad muutuma endid ise ülalhoidvaiks EDL üksusteks, kes tegutsevad vaenlase tagalas EDL võitluspõhikirja – “Strateegia ja Taktika” alusel, ning konkreetsetes tegudes ilmutavad oma loomingulist leidlikkust ja initsiatiivi.
See on analoogiline partisanisalkade tegutsemisele vaenlase territooriumil. Saades sõjaülesandeks võimalikult suurema kahju valmistamise vaenlasele, tegutsevad iseseisvalt, valides sobivaid objekte pealetungiks. Seejuures juhinduvad nad oma armee võitlusmäärustikust. Vajaliku ettevalmistuse saamisel, teadmisi kogudes ja tegevuses karastudes võivad sellised üksused hoida vaenlase suuri jõude pinge all.
Meie rühmad – AIG-d – on veelgi mobiilsemad ning ühise plaani kasutamisel võivad alustada ühist pealetungi režiimile.
AI-GRUPPIDE EELISED:
1) Teeb võimatuks kogu Demokraatliku Liikumise lüüasaamise isegi mõnede gruppide purukslöömisel.
2) Arendab võitlejate initsiatiivi loomuliku õiguse raames ning seega kasvatab ja valmistab kaadreid ette selleks, et tulevikus luua vabademokraatlikku korda.
3) On välistatud mõnede auahnete isikute poolt võimuhaaramise hädaoht. Inimesed, kes on harjunud loomulik-õiguslike seadustega ja lugu pidama inimväärikusest ning omavad demokraatlikke kogemuse ei lase endile auahnetel jõhkarditel pähe istuda.
AI-GRUPID ON SISEMISELT TSENTRALISEERITUD!
AI-grupid on operatiivselt autonoomsed, kuid grupisiseselt peab kehtima range tsentraliseeritus ja ainujuhtimise põhimõte. Kõik AI-grupi funktsionäärid peavad alluma grupi juhtkonna või juhi käskudele, juhid aga võivad anda käske ja ülesandeid vaid loomulik-õiguslike seaduste raames. Kõik käsud ja ülesanded väljaspool neid raame ei kuulu täitmisele, sellise käsu andja aga kuulub kohtulikule karistamisele vastavalt sisemisele loomulik-õiguslikule seadusele. Seega on grupi juhtimine küll tsentraliseeritud, kuid on piiratud garanteeritud õiguslike normidega, s.t. gruppides järgitakse rangelt demokraatlikku põhiseaduslikkust.
Kõik anarhia ja distsiplineerimatuse väljendused AI-gruppides on lubamatud, kuna see muudab grupi võitlusvõimetuks karjaks.
KESKJUHTIMISE LOOMISE VAJALIKKUS
Eelmises punktis kirjeldatud AI-gruppide staatus säilib kuni selle momendini, mil ilmneb reaalne võimalus võimu oma kätte haaramiseks. Taolise situatsiooni tekkimisel regionaalsed ühendused ja EDL olemasolevad organid loovad “Programmi” alusel kõikidele liikumistele juhtorgani, kusjuures initsiatiivi sel juhul peab haarama endale iga grupp, kes peab seda jõukohaseks.
Kui operatiivse eraldatuse tõttu tekib mitu operatiivse üldjuhtimise keskust, siis kontakti leidmisel nad ühinevad, tegutsedes käesoleva dokumendi alusel. Ühildumisel annavad need keskused poole oma liikmetest ühisele keskusele. Viimase käsud ühinemise momendist alates muutuvad kohustuslikuks kogu kontrollialusel maaalal.
Otsustaval momendil moodustunud keskuste ühildumine peab toimuma kiirelt ja otsekohe peale kontakti leidmist. Keskuste ühildumise aluseks on kuuluvus EDL-I ja allumine EDL “Programmile” ja “Taktikale”:
KOKKUVÕTTEKS
Oma võitlustaktikas autonoomsete illegaalsete gruppide loomisel kehtestatakse tsentraliseerituse ja detsentraliseerituse järgmine suhe:
1) Detsentraliseeritus kehtestatakse operatiiv-koosseisulises ja organisatsioonilises osas. See tähendab AI-gruppide täielikku autonoomsust operatiivses mõttes – AI-grupid võitlevad iseseisvalt, lähtudes konkreetsetest tingimustest ja gruppide reaalsetest võimalustest.
Märkus: AI-gruppide autonoomsus ei anna õigust mittemidagitegemiseks. Süüdlased selles kannavad vastutust demokraatlike kohtute ees (kas omas grupis, ühendgruppides või regionaalsetes ja rahvuslikes ühendustes).
2) Tsentraliseeritus kehtestatakse ideoloogia, võitlustaktika ja strateegia osas ühise sihi loomiseks kõikidele AI-gruppidele, kõikidele EDL regionaalsetele ja rahvuslikele ühendustele, igale eraldi võetud eesti demokraadile nii kodumaal kui ka välismaal, igale EDL pagulasühendusele.
See ühine siht on – nõukogude totalitarismi ja kolonialismi kukutamine, vaba-demokraatliku korraga suveräänse Eesti rahvusvabariigi taasloomine, kõikvõimaliku abi osutamine analoogiliste rahvusvabariikide loomiseks kõigi Nõukogude Liidu rahvaste poolt.
Võitluse ühiseks aluseks olevad dokumendid: “EDL Programm” ja “EDL Strateegia ja Taktika” muutuvad kehtetuiks alles peale totalitaarse ja koloniaalse korra kukutamist kogu Nõukogude Liidus.